Geologija, kao samostalna naučna disciplina, proučava građu Zemljine kore. Nastala je od grčke riječi gea – Zemlja i logos  – nauka. Planeta Zemlja, kao predmet proučavanja u geologiji, predstavlja složeno materijalno tijelo, elementarnu jedinku u svemiru, odnosno planetu Sunčevog sistema, sa svojom burnom istorijom. Ono po čemu se Zemlja, bar za sada, razlikuje od drugih planeta je postojanje života, čiji se kontinuitet može pratiti kroz dugo geološko vrijeme.

Sta je geologija

Praktičan značaj geologije je ogroman. Privredni i ekonomski razvoj nacionalnih ekonomija u svijetu bazira na korišćenju sopstvenih prirodnih sirovinskih i energetskih potencijala i rezervi. To praktično znači, da se bogatstvo jedne države može mjeriti po bogatstvu mineralnih sirovina jer se industrijski, tehnički i tehnološki razvoj može planirati samo na eksploataciji metaličnih i nemetaličnih sirovina, nafte, gasa, uglja, ruda, podzemnih voda, građevinskog materijala i sl. U tom smislu, za obezbjeđenje kontinuiteta razvoja neophodna su stalna geološka istraživanja radi iznalaženja novih i valorizacije postojećih resursa mineralnog bogatstva.

Drugi, takođe veliki značaj geologija ima u savremenoj građevinskoj i rudarskoj praksi. Razlog tome je izgradnja raznovrsnih objekata: stambenih i industrijskih, putnih i željezničkih saobraćajnica, gasovoda, naftovoda, dalekovoda, hidrotehničkih objekata, površinskih kopova, podzemnih objekata velikih gabarita i sl. Svi ovi objekti grade se u površinskom dijelu Zemljine kore, znači u realnoj fizičkoj sredini čija kvalitativno – kvantitativna svojstva zavise od materijalnog sastava, građe i svojstava stijena kao radnih sredina. To je osnovni razlog zbog čega se geologija ima veliki značaj za građevinarstvo i zbog čega u svim fazama projektovanja, izgradnje i eksploatacije objekata daje osnovne podatke o pogodnosti terena za građenje i preporuke kako da se ono izvrši na najsvrsishodniji način.

Sta je geologija_geomax

Inženjerska geologija proučava površinski dio Zemljine kore u cilju određivanja uslova izgradnje raznovrsnih građevinskih, rudarskih i drugih objekata. Inženjerska geologija proučava dakle sastav, građu i svojstva stijena kao radnih sredina, zatim pojave i procese nastale kao rezultat djelovanja endogenih i egzogenih geoloških sila i inženjerske djelatnosti čovjeka, radi obezbjeđenja stabilnosti terena i objekata. U sklopu svog djelokruga ona vrši i regionalnu analizu zakonomjernosti prostorno- vremenske promjenljivosti inženjerskogeoloških svojstava zavisno od fizičko- geografskih uslova i geološke historije. Prema tome inženjerska geologija obezbjeđuje ne samo neophodne podatke za projektovanje i izgradnju objekata, nego rješava i niz složenih naučnih i konkretnih problema vezanih za proučavanje površinskih dijelova Zemljine kore kao objekta inženjerskog djelovanja čovjeka. Iz pomenutih razloga savremenu inženjersku geologiju treba posmatrati kao nauku koja izučava Zemljinu koru kao životnu sredinu i sredinu djelatnosti čovjeka.

NAŠ TIM

Omer Bedak, dipl.inž.geol.

Tel: +387 61 383 602

Mail: omer@geomax.ba

Nedim Glotić, dipl.inž.geol.

Tel: +387 61 663 818 

Mail: nedim@geomax.ba

Mirza Djedović, dipl.inž.geol.

Tel: +387 61 300 983

Mail: mirza@geomax.ba